01. 11. 2013 LUDMILA ŠTEFANIKOVÁ DETAIL

Detail účastníka

Matúš Jakabčic Big Band & Harry Sokal

11.07.2009 Sobota 20:00 – 21:00 Stage Dodo Šošoka

Matúš Jakabčic (autor a aranžér, gitara / songwriter, arrangement, guitar),

Trúbky a krídlovky / Trumpets: Juraj Bartoš, Ondrej Juraši, Rastislav Suchan, Ľuboš Kamenský

Trombóny / Trombones: Přemysl Tomšíček, František Karnok, Svatopluk Košvanec, Michal Motýľ (basový trombón)

Drevá/ Woods: Radovan Tariška (as,ss, klarinet), Rosťa Fraš (as, flauta), Štěpán Markovič (ts,ss), Ondřej Štveráček (ts, ss), Erik Rothenstein (bar. sax)

Rytmika/ Rhytm : Luboš Šramek(klavir), Tomaš Baroš  (kontrabas), Marian Ševčík (bicie)

„Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Přerove. V roku 2005 (ešte pod názvom „Československý Big Band M.Jakabčica“) účinkoval na festivaloch „Jazzfest Brno“, “Jazz Goes To Town“ (Hradec Králové), „Jazz For Sale“ (Košice), „Pet Jazz“ (Bratislava). V roku 2006 big band účinkoval na jazzovom festivale a workshope v Prešove, spolu so saxofonistom svetového formátu Harry Sokalom v divadle Aréna v Bratislave a v ORF Radiokluturhaus vo Viedni. ORF vysielal koncert na rozhlasovej stanici Ö1 a v ďalších krajinách Európy v rámci EBU.

V roku 2007 účinkoval Big band na hudobných festivaloch v Šahách a v Leviciach. Taktiež účinkoval na koncerte „Slovensko – Maďarsko: Umenie kultúrnej komunikácie“, usporiadanom Americkým veľvyslanectvom na Slovensku. V októbri 2007 vydal Rakúsky rozhlas (OFR) CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal“. V januári 2008 sa uskutočnil v divadle Aréna krst CD spojený s koncertom. V roku 2008 účinkoval big band na festivaloch „Jazzalive“ v Martine, „Bohemia Jazz Fest“ v Prahe, Domažliciach a v Českých Budějoviciach, na „CZ-SK Jazz Weekend“ v Hodoníne a v Uherskom Hradišti, na „Jazz pod Hradom“ v Trenčíne, na samostatnom koncerte v Dome umenia Fatra v Žiline, na „25.  Československom Jazzovom Festivale“ v Přerove. V októbri 2008 účinkoval na Pražskom hrade na koncerte usporiadanom českým prezidentom Václavom Klausom. V januári 2009 odohral spolu so sólistami Sigi Finkelom a Bercom Baloghom v koncertnej sále Slovenskej filharmónie (Reduta) koncert ktorého usporiadateľom bola Volksbank.

 „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti. Repertoár tvoria skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov.

Matúš Jakabčic

Tvorba pre veľké jazzové zoskupenia, ako aj aktívna účasť v nich boli vždy jednou z priorít Matúša Jakabčica. Na svoju profesionálnu dráhu nastúpil v Tanečnom  Orchestri Slovenskej Televízie v Bratislave, kde ako skladateľ, aranžér a gitarista pôsobil 5 rokov. Nasledovala 2 ročná spolupráca s Tanečným Orchestrom Čs. Rozhlasu v Bratislave. V roku 1993 pre Big Band Bratislavského Konzervatória skomponoval , zaranžoval a dirigoval hudbu k muzikálu „Umrieť Pre Krásu“ podľa Abbé Prévostovej „Manon Lescaut“. Niekoľko rokov ako pedagóg tento big band viedol.  V písaní pre veľké obsadenia sa zdokonalil štúdiom na Berklee College of Music v Bostone,USA, kde získal viacero ocenení za skladbu, napr. cenu Charlesa Mingusa. Medzi jeho najvýraznejších pedagógov patrili Herb Pomeroy, Greg Hopkins, Ken Pullig a Jon Damian. Počas štúdií v Bostone dostal možnosť aranžovať pre Big Band Grega Hopkinsa. Školu absolvoval v roku 1995 v odbore Jazzová kompozícia. Od roku 1996 do 2005 bol členom Orchestra Gustava Broma. Pre ich posledné dve profilové CD aranžoval 11 jazzových štandardov.

S 10 – člennou skupinou „Matúš Jakabčic Tentet“ vystupoval na Bratislavských jazzových dňoch 1995 ako aj na Bratislavských hudobných slávnostiach 1996 (s hosťom Gregom Hopkinsom), ako aj na festivale v Přerove. CD Tentetu s G. Hopkinsom vyšlo v r 1998.

V roku 1999 viedol medzinárodný big band zostavený špeciálne pre festival „Dni Európy“, pozostávajúci s jazzmanov z celej Európy. Koncert bol zaznamenaný a vysielaný v Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase.

V roku 2000 na požiadanie umeleckého šéfa napísal skladbu pre „European Jazz Youth Orchestra“, ktorá vyšla na CD „Swinging Europe vol.3“

Je členom Euro Jazz Big Band-u od jeho vzniku v roku 1997, kde je aj autorsky činný (CD „Euro Jazz Big Band“, 1998; „Beyond Borders“, 2002). Big band má sídlo v Paríži.

Spolu s Jurajom Bartošom aranžoval pre Novú scénu muzikál „Sugar“

V máji 2005 účinkoval s „Budapest Jazz Orchestra“ na koncerte pozostávajúcom výhradne s jeho skladieb a autorských aranžmánov

V apríli 2006 vyšlo CD Roba Opatovského „Swing & Latin“, ktoré Jakabčic produkoval a aranžoval pre 13 – členný orchester; podieľal sa na ňom aj ako autor a interpret

V r. 2008 zaranžoval kompletný program pre big band a „Swing sisters“, rakúsku vokálnu skupinu

Harry Sokal (Rakúsko)

Harry Sokal sa nepochybne radí medzi najvýznamnejších “post Coltranovských” saxofonistov v Európe. Potvrdzuje to aj jeho spolupráca s veľkým množstvom európskych aj amerických džezových hudobníkov, pôsobenie vo Vienna Art Orchestri od roku 1977, ako aj v Art Farmer Quintette od r. 1978 do r. 1999. Zoznam džezmenov, s ktorými spolupracoval je naozaj široký: Art Blakey, Dave Holland, Terje Rypdal, Daniel Humair, Michel Portal, Mike Richmond, Minu Cinelu, Friedrich Gulda, Idris Muhammad, Joe Zawinul, Harry Pepl, Jene Jackson, Andy Mc Kee. Iniciuje a vedie rôzne projekty s rakúskymi aj zahraničnými hudobníkmi. Hudobný prejav Harryho Sokala je založený na virtuozite jeho hry na saxofón, ktorú podtrháva lyrický tón a štylistická čistota, vždy vystihujúca charakter skladby. To radí Sokala medzi prvotriednych hudobníkov.

www.harrysokal.com


SLOVENSKY / ENGLISH